O co chodzi w procedurze self-cleaningu? Instytucja samooczyszczenia dotyczy sytuacji, w której pomimo zaistnienia wobec wykonawcy podstwy wykluczenia, może on nie podlegać wykluczeniu, ponieważ udowodnił, że jest wykonawcą rzetelnym oraz dającym rękojmię należytego wykonania umowy. Zamawiający podejmuje decyzję o tym każdorazowo po przeprowadzeniu przez wykonawcę określonej procedury sanacyjnej, w której ten udowodnił, że podjął środki niezbędne, powodujące, że nie popełni on podobnego „czynu” w przyszłości. Wykonawca, wiedząc że zainstniały wobec niego przesłanki wykluczenia z postępowania, oraz mając świadomość tego, korzysta z przysługującego mu uprawnienia do udowadniania zamawiającemu, że podjął on starania w celu wyeliminowania w przyszłości sytuacji, które miały wpływ na zaistnienie wobec niego przesłanki wykluczenia go z możliwości ubiegania się o zamówienie.
Jeśli interesują Cię te kwestie:
- Kiedy można skorzystać z procedury self-cleaning?
- Zasady poprawnego „samooczyszczenia”
- Dodatkowe obowiązki zamawiającego
zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinarium PZP24.pl pt. „Samooczyszczenie wykonawcy – na czym polega?”, który poprowadził nasz ekspert Konrad Dyda, doktor nauk prawnych, prawnik specjalizujący się m.in. w zamówieniach publicznych.
Podobała Ci się ta pigułka wiedzy? Działasz w sektorze publicznym? Chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach do realizacji postępowań podprogowych oraz zgodnych z ustawą Prawo Zamówień Publicznych? Sprawdź, co możemy dla Ciebie robić. Skontaktuj się z naszym ekspertem, który odpowie na wszelkie pytania, umówi się z Tobą na konsultację online lub w siedzibie Twojej firmy.