Dla kogo bezpłatne rozwiązanie

Zamawiający mogą obecnie skorzystać z oferty platform komercyjnych lub bezpłatnego miniPortalu UZP. To dobrze, że takie rozwiązanie bezpłatne powstało i zamawiający mają w ten sposób wybór. Mniejsze jednostki organizacyjne lub zamawiający o niewielkich potrzebach mają możliwość prowadzenia postępowań o udzielenie zamówienia. Czy jednak miniPortal UZP zdominuje rynek ? Z całą pewnością nie.

 

Dobre przygotowanie zamawiających

Przygotowanie ogłoszenia wymaga posiadania wiedzy i umiejętności w zakresie obsługi platformy przetargowej oraz metodyk stosowanych w ramach e-zamówień w ramach ustawy. Szkolenia w tym zakresie stanowią podstawę skutecznego wdrożenia rozwiązania elektronicznego. Wato również wspomnieć o zamówieniach poniżej progu oraz ewentualnych pracach konsultingowych związanych z dostosowanie regulaminów przetargowych, dokumentacji oraz procedur. Profesjonalny dostawca platform zakupowych będzie w stanie dać wsparcie merytoryczne również w tym obszarze.

 

Obsługa użytkowników przede wszystkim

Warto pamiętać, że użytkownikiem platformy zakupowej są nie tylko zamawiający, ale przede wszystkim wykonawcy uczestniczący w trwających postępowaniach. Składanie ofert elektronicznych nie jest specjalnie skomplikowane, ale musimy pamiętać o bezpiecznym podpisie elektronicznym, terminach, przepisach itp. Pojawi się sporo pytań i wątpliwości nie tylko natury merytorycznej (do czego wykonawcy się przyzwyczaili), ale przede wszystkim technicznej. Bardzo dobrze zorganizowane wsparcie użytkowników gwarantuje bezproblemowe składanie ofert handlowych oraz pozostałych dokumentów. Pisząc o dobrej organizacji mam przede wszystkim na myśli infolinię techniczną, która będzie w stanie pomóc w przypadku pojawienia się potencjalnych problemów. Wykonawca może działać z wyprzedzeniem, ale praktyka zwykle jest zupełnie odmienna. Zamówienia publiczne to z reguły znaczne wartości i co za tym idzie stres związany ze składaniem ofert jest też większy. Poprawne działanie platformy przetargowej wraz ze sprawną infolinią powinno z założenia być przyjazne dla wykonawców. Takie podejścia może spowodować w przyszłości większą liczbę ofert oraz konkurencyjność, a przecież w e-zamówieniach o to dokładnie chodzi.

 

Funkcjonalności

Pomiędzy rozwiązaniami bezpłatnymi oraz komercyjnymi jest spora różnica w zakresie możliwości wykorzystania platformy do realizacji zamówień. Od samego początku było oczywiste, że rozwiązania bezpłatne skoncentrują się na zapewnieniu minimum dla zamawiających i wykonawców. Komercyjne platformy to obecnie profesjonalne i sprawdzone narzędzia obsługujące nie tylko proces publikacji ogłoszeń i zbierania ofert handlowych, ale także planowania zamówień, obiegu wniosków zakupowych, funkcjonowania komisji przetargowych, opracowania protokołów, obsługi postępowań do 30.000 EUR. Dodatkowa możliwość implementacji pod procedury wewnętrzne oraz regulaminy zakupowe zwiększa atrakcyjność ofertowanych produktów.

 

Dwa rynki

Nie jest nowością i zaskoczeniem równoległe funkcjonowanie rynku platform komercyjnych oraz bezpłatnych rozwiązań. Oba rynki znajdą klientów, co wynika ze zróżnicowanej skali działania oraz potrzeb organizacji.

Dodaj komentarz