Aktualnie oczekujemy na wytyczne do API (application programming interface), co powinno pozwolić nam na rozpoczęcie prac dotyczących integracji pomiędzy naszą platformą przetargową stanowiącą portal e-usług, a platformą e-zamówienia. Na tę chwilę oczywiście nie mamy pełnego zakresu danych, które będą przekazywane do systemu centralnego. Znając problematykę elektronizacji zamówień łatwo sobie wyobrazić jakie dane z komercyjnych platform zakupowych będą przekazywane.

 

Jedynie w niewielkim stopniu wytyczne do API wpłyną na funkcjonalność portalu e-usług, co oczywiście dotyczy systemów profesjonalnych oraz przygotowanych do realizacji e-zamówień. Pierwszym testem w tym zakresie było już pozyskanie statusu TED eSender, który w praktyce polegał na integracji dwóch narzędzi informatycznych. Dla producenta oprogramowania przeprowadzenie integracji jest pewnym wyzwaniem, ale ze strony profesjonalnego dostawcy można spodziewać się bezproblemowej współpracy.

 

W międzyczasie pojawił się również temat projektowanego miniportalu e-zamówienia, co jest innym zupełnie zagadnieniem niż omawiana w artykule integracja. Ideą miniportalu jest dostarczenie rozwiązania jednostkom posiadającym nierozbudowane struktury organizacyjne oraz niewielkie potrzeby w zakresie informatyzacji procesu e-zamówień. Tym, którzy do elektronizacji planują podejść szerzej, z całą pewnością miniportal nie wystarczy.

 

Czy najnowszy komunikat coś zmienił? Z całą pewnością tak. Dał więcej czasu tym jednostkom, które potrzebują profesjonalnych narzędzi i oczekują wymiernych efektów z wdrożenia platformy przetargowej, a nie tylko dostosowania się do wymogów prawnych.

 

Dodaj komentarz