Kolejny rok elektronizacji

Za nami kolejny rok elektronizacji zamówień publicznych. Zarówno zamawiający jak i dostawcy platform zakupowych mają coraz większe doświadczenie w realizacji e-postępowań. Oprócz zamówień realizowanych zgodnie z ustawą PZP stale rośnie liczba postępowań regulaminowych, co należy traktować jako pozytywną tendencje. Do składania e-ofert przyzwyczajają się również wykonawcy, którzy zapewne widzą też spore ułatwienie w elektronizacji zamówień.

Rozstrzygnięty przetarg

Do pozytywnych informacji można zaliczyć również rozstrzygnięcie przetargu na platformę E-zamówienia. Być może tym razem uda się stworzyć system wspierający pracę osób odpowiedzialnych za realizację postępowań zgodnych z ustawą PZP. Najbardziej prawdopodobnym wariantem jest wykorzystanie tego systemu przez mniejsze lub mniej wymagające jednostki organizacyjne, co potwierdziło się już w przypadku wykorzystania MiniPortalu.

Platformy komercyjne

Na rynku było i jest miejsce dla platform komercyjnych, które oprócz funkcjonalności oraz nastawienia na użytkownika (UX/UI) będą w stanie świadczyć również usługi w zakresie wsparcia dla wykonawców, zamawiających, realizować działania edukacyjne itp. Ciężko wyobrazić sobie duży podmiot ze sporą liczbą użytkowników korzystający z bezpłatnego rozwiązania. Dla zamawiających platforma przetargowa jest jednym z podstawowych narzędzi pracy przy realizacji zamówień, a dostawca staje się istotnym partnerem dostarczającym wartości nie tylko w rozumieniu samych funkcjonalności, ale przede wszystkim w zakresie zaawansowanej obsługi klienta dla wszystkich użytkowników. Otwartym tematem pozostaje kwestia integracji platform komercyjnych z platformą E-zamówienia w przyszłości. Rynek będzie musiał poczekać na wytyczne w tym zakresie.

Rozwiązanie docelowe

Ciężko również na tą chwilę powiedzieć jak będą wyglądać docelowe rozwiązania w zakresie formularzy do przyjmowania ofert. Obecnie stosowane są na rynku e-dokumenty, oraz marginalnie e-formularze. Rozwiązaniem bardziej zaawansowanym są oczywiście e- formularze, które w przyszłości mogą dać większe możliwości w zakresie stworzenia centralnego narzędzia BI. Pozostaje pytanie – czy rynek jest na takie rozwiązanie gotowy. System e-dokumentów wydaje się być prosty, stabilny i bezproblemowy z punktu widzenia
zarówno zamawiających, jak i wykonawców. W przyszłości można wyobrazić sobie różne mechanizmy przekazywania danych do platformy E-zamówienia, a rozwiązanie oparte na e-formularzach nie jest zdaniem autora przesądzone.

Rok 2020

Obecny rok przyniesie z całą pewnością większą popularność platform zakupowych, a co za tym idzie zwiększy się doświadczenie zarówno dostawców platform, jak i użytkowników. I to są dobre wiadomości dla wszystkich osób zainteresowanych problematyką e-zamówień w Polsce.

Dodaj komentarz