Platforma komercyjna – dlaczego warto skorzystać z tej opcji?

E-zamówienia publiczne w Polsce

Rynek zamówień publicznych w Polsce przeżywa obecnie dynamiczny rozwój. Jeszcze 2-3 lata temu niewiele jednostek organizacyjnych korzystało z platform zakupowych do realizacji postępowań, co głównie dotyczyło licytacji elektronicznych oraz aukcji. Od pewnego czasu popularyzują się również elektroniczne zamówienia podprogowe. Liczba postępowań zwiększa się z tygodnia na tydzień. Rośnie również wiedza zamawiających oraz wykonawców, a co za tym idzie – oczekiwania względem platform zakupowych.

 

Bezpłatne czy komercyjne

Na szczęście mamy wybór. Możemy skorzystać z opcji bezpłatnego MiniPortalu lub zdecydować się na jedną z dostępnych komercyjnych platform zakupowych. Aby wydatkowanie środków było uzasadnione warto przeanalizować w tym celu funkcjonalności oraz wartości dodane dostawców komercyjnych. Podstawowa różnica zawsze będzie polegała na liczbie dostępnych funkcjonalności. W przypadku darmowych rozwiązań będzie duża koncentracja na obsłudze procesów podstawowych. Dostawcy platform komercyjnych mogą do tego tematu podejść zupełnie inaczej. Po pierwsze nie tylko obsłużyć to, czego wymaga ustawa PZP, ale też dodać dodatkowe funkcjonalności wspierające proces prowadzenia postępowań o udzielenie zamówień publicznych. Ważnym atutem komercyjnych platform zakupowych jest również system szkoleń oraz wsparcia użytkowników po stronie zamawiających oraz wykonawców.

 

Platforma e-Zamówienia

Informacja o rozwiązaniu umowy o dostawcę platformy przez UZP mają już zapewne wszyscy. Jak to wpłynie na elektronizację? Raczej neutralnie. Wynika to z funkcji, jaką miał pełnić ten system. Prawdopodobne MiniPortal będzie obsługiwał nie tylko postępowania unijne, ale także pozostałe o wartości powyżej 30.000 EUR. Przynajmniej w najbliższym czasie problem agregowania i analizy danych zostanie nierozwiązany. UZP deklaruje, że będzie w dalszym ciągu pracować nad elektronizacją zamówień publicznych. Prawdopodobnie jednak do końca 2019 roku niewiele w tym temacie się wydarzy.

 

Podsumowanie

Każdy z zamawiających będzie musiał podjąć decyzję o kierunku elektronizacji zamówień. Opcji jest przynajmniej kilka. Każda z nich ma zapewne swoje wady i zalety. Jedno jest pewne. Platformy zakupowe staną się standardem w zamówieniach publicznych. To droga do profesjonalizacji zakupów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz