Platforma do komunikacji

 

Portale e-usług w obszarze elektronizacji zamówień są wdrażane przede wszystkim w celu ułatwienia komunikacji pomiędzy zamawiającymi a wykonawcami. Dotyczy to przeglądania ogłoszeń, składania JEDZ, składania ofert handlowych oraz niezbędnej w toku postępowania wymiany informacji. Oczywiście platforma przetargowa zamawiającego zintegrowana z platformą e-zamówienia, może obsługiwać zdecydowanie więcej procesów o których mowa w ustawie. W moim dzisiejszym artykule skupię się głównie na wykonawcy jako użytkowniku systemu informatycznego.

 

Prostota dla wykonawcy

 

Platforma zakupowa jest rozwiązaniem, które jest organizowane oraz kupowane przez zamawiających. To oni ustalają funkcjonalność jak i ostateczny kształt konfiguracji systemu IT. Użytkownicy po stronie zamawiającego, przechodzą przez szkolenia w celu zapoznania się z zasadami funkcjonowania oprogramowania. Po pewnym czasie osiągają biegłość w zakresie wykorzystania platformy do realizacji e-zamówień. Jednak zdecydowanie większą grupę użytkowników będą stanowili wykonawcy. Wśród nich znajdą się z całą pewnością osoby posiadające biegłość w zakresie obsługi komputera, ale także takie, którym korzystanie z oprogramowania stwarza problem. Projektując funkcje platformy zwróciliśmy szczególną uwagę na sposób, w jaki wykonawcy komunikują się z zamawiającym m.in. przy składaniu oferty handlowej lub JEDZ. Oczywiście wykonawcy mają dostęp do szeregu pomocy, w tym infolinii, na której konsultanci odpowiadają na pytania.

 

Edukacja i przyzwyczajenia

 

Funkcjonowanie platformy przetargowej nie będzie możliwe bez zaangażowania wykonawców. Warto zauważyć, że pierwsze tego typu narzędzia pojawiły się w Polsce już ponad 10 lat temu. Do dnia dzisiejszego nastąpiła bardzo duża popularyzacja komunikacji elektronicznej w procesie realizacji zamówień. Początkowo składanie ofert na formularzach elektronicznych było pewną nowością, do której wykonawcy podchodzili z ostrożnością. Obecnie wiele firm posiada już spore doświadczenie. W przypadku zamówień realizowanych zgodnie z ustawą PZP dodatkowym zabezpieczeniem jest oczywiście kwalifikowany podpis elektroniczny.

 

Transparentność i nowoczesność

 

E-zamówienia przy obecnej technologii informatycznej, stanowią bezpieczny i transparentny proces realizacji postępowań. Proste i przyjazne formularze ułatwiają branie udziału w postępowaniach wpływając tym samym na większą liczbę ofert handlowych. Z całą pewnością wykonawcy nie posiadający doświadczenia w składaniu e-ofert, będą potrzebowali czasu na przyzwyczajenie się do nowego sposobu komunikacji, który po październiku stanie się standardem. Mamy nadzieję, że za jakich czas również wykonawcy powiedzą, że taki sposób realizacji postępowań jest nowoczesny i wygodny dla wszystkich, a portal e-usług spełnia ich oczekiwania.

Dodaj komentarz